Dobrý den,

Dnešní doba sebou nese vysoké nároky na každého jedince. Lidé jsou nuceni jednat pod tlakem a také s vědomím, že pokud selžou, budou za své pochybení okolím odsouzeni. Každý chce v něčem vynikat. Smutek a nepohoda se dávno staly nemoderní, a hovořit o nich je takřka neslušné. Společnost tlačí sama sebe do představy naprosté pohody a nespoutanosti.

Jak si však v této atmosféře má poradit ten, kdo si uvědomuje, že nesplňuje tento uměle vytvořený standard? Nejčastější reakcí je potlačení nepříjemných pocitů a snaha vypadat šťastně a „v pohodě“. Utíkat však nelze donekonečna. V jednom okamžiku se může silou udržovaný usměvavý obličej – a s ním i integrita duše – rozpadnout na mnoho kousků. Ty je třeba sesbírat a spojit v nový, smysluplný celek. Ale proč bychom měli na tento složitý úkol zůstávat sami?

Během svého života se mnohokrát ocitáme na pomyslném okraji. Za jeho hranicí je už jen prázdnota a pocit nenaplnění a bezesmyslnosti. Tyto a podobné pocity jsou zdrojem nespokojenosti – necítíme se dobře. Když nás bolí tělo nebo jsme nemocní, jsme zvyklí zajít za doktorem, aby nám pomohl. Nejsme ale zvyklí udělat totéž, když se jedná o naši psychiku či duši.

Je mnoho důvodů, proč o žádnou pomoc nežádat a svůj stav neřešit: O nic nejde, to přejde, budu vypadat jako přecitlivělý cvok, lidé se mi budou smát, na takovéto blbosti nemám čas. Ten kdo se rozhodne uvést své dny do klidu a život do pohody, má ale nejméně tolik důvodů, proč to učinit: nebudu sám sebe trápit, chci pro sebe něco udělat, chci se zbavit potíží a dosáhnout dřívější spokojenosti, toužím po klidu a po zdraví. A zdraví je jedna z nejdůležitějších kvalit. Je třeba si uvědomit, že fyzické zdraví je úzce spojeno s psychickou pohodou a vyrovnaností. Je-li rozbitá psychika, dříve nebo později se tento stav podepíše právě na fyzickém zdraví.

Za řešení osobních problémů není třeba se stydět. Naopak, je to dokladem posunu a vývoje na osobní rovině. To, že si problém uvědomím, je první krok. To, že ho jdu řešit, je druhý. I když to chce někdy trochu odvahy.

Patříte-li mezi ty, kdož chtějí dosáhnout vyšší kvality života, jste tu na pravém místě – mohu vám být průvodcem vaší krizí, uvědomit si okolnosti, které v daném okamžiku nevidíte nebo je vidět nechcete, pokusím se vás přivést do stavu, kdy budete vidět řešení a najdete cestu, jak ho dosáhnout.

Views: 1977